Znacie takie osoby, które postrzegają siebie jako tą/tego, która/który wciąż cierpi, a w każdej sytuacji odnajdują powód, by czuć się skrzywdzonym? Osoby, które mimo dobrych chęci bliskich zarzucają, że nikt się nimi nie interesuje i to one mają zawsze w życiu gorzej?
Bycie w związku z taką osobą przypomina taniec. Żadna ze stron nie chce go przerwać. A nawet jeśli któraś zechce, to nie ma pojęcia jak to zrobić… I tak oboje trwają w jednym i tym samym. Zwykle poczucie krzywdy i winy ma jedna ze stron, a druga nie ma o tym pojęcia. Jeśli jesteś taką osobą, która czuje się wiecznie winna lub wiecznie krzywdzona – zastanów się nad mechanizmem, który się do tego przyczynia. Zastanów się, czy w tej grze w „poczucie winy” są jacyś wygrani?
W dzisiejszym odcinku przybliżę Ci temat syndromu sprawcy i ofiary w związku. Przyjrzymy się źródłom takich zachowań po to, by je lepiej zrozumieć, znaleźć równowagę w sobie oraz w relacji z drugą osobą.
Z tego podcastu dowiesz się:
- Na czym polega paradoks osoby, która żyje w syndromie ofiary?
- Jakie tendencje przejawiają osoby mające w sobie syndrom ofiary?
- Jaką rolę wina odgrywa w psychoterapii?
- Jakie są źródła wchodzenia w rolę ofiary
- W jaki sposób poczucie sprawczości i odpowiedzialności łączy się z odczuwaniem winy?
- Jakie są różne typu osób odczuwających winę i jak przejawia się to w relacjach z drugą osobą?
- Co można zrobić, by zrozumieć lepiej poczucie winy, które mamy w sobie lub które przejawia bliska nam osoba?
- Do czego może służyć mechanizm wpadania w poczucie winy?
- Co pomaga w byciu w związku z osobą, która często wchodzi w rolę ofiary?
Przybliżę Ci sposoby na współegzystowanie z kimś, kto stawia siebie w roli ofiary oraz na to, jak radzić sobie z tym syndromem. Wierzę, że odkrycie tych czasem głęboko ukrytych mechanizmów i tego, czemu one służą, pozwoli na tworzenie lepszych, bliższych relacji. Zapraszam do słuchania i w głąb siebie.
0 komentarzy